Папа Франциск про наслідки закам’янілості серця

OSSROM103460_Articolo

Остерігатися наставлення книжників, які осуджують інших, послуговуючись Божим словом проти Божого слова, закривши серця перед пророцтвом, адже їх не цікавить життя людей, а лише схеми, побудовані на основі законів та слів. Із такою пересторогою до вірних звернувся Папа Франциск, коментуючи під час ранкової Святої Меси в каплиці «Дому святої Марти» у понеділок, 11 квітня 2016 р., розповідь з Діянь Апостолів про суд над святим первомучеником Стефаном.

Законовчителі, не змігши встояти «перед мудрістю й духом», з якими промовляв Стефан, висунули супроти нього фальшиві обвинувачення, прикликавши лжесвідків, які обмовили його в тому, що він «богохулив проти Мойсея і проти Бога». Як зауважив Святіший Отець, мова йде про «серце, зачинене на Божу істину», прив’язане лише до істини закону, а вірніше – до літери закону.

Ісус картав таке наставлення, вказуючи книжникам на те, що їхні батьки вбивали пророків, яким вони сьогодні споруджують пам’ятники. Вони ж відповідали: «Якби ми жили в період наших батьків, ми б цього не учинили», в той час, як їхнє серце «було закрите на Боже слово, на істину, на Божого Посланця, який приніс пророцтво, щоб допомогти Божому людові прямувати вперед».

У цьому контексті Папа поділився тим, що його дуже вражає коротка євангельська розповідь про те, як Юда, побачивши, що Ісуса засуджено, приходить до первосвящеників та каже: «Я згрішив», – і намагається повернути їм гроші, а вони лише відповідають: «Що нам до того… Ти побачиш». Їхнє серце «було замкненим для цього розкаяного бідолахи, який не знав як повестися», а погірдлива відповідь спонукала його вкинути гроші до святині та повіситися.

«І що вони зробили, коли Юда пішов вішатися? Почали говорити: О, який бідолаха?.. Ні! Вони відразу беруться за гроші, мовляв, ці гроші – ціна крові, негоже, щоб вони залишалися в храмі… Правило таке, припис такий-то…», – зауважив Святіший Отець, додаючи: «Їх не цікавило життя людини, їх не цікавило розкаяння Юди. А Євангелія говорить, що він прийшов до них розкаяним. Їх цікавить лише їхня схема законів, приписів та інші речі, які вони повибудовували».

Як зауважив проповідник, у цьому бачимо «закам’янілість серця» цих людей, які також не могли встоятися перед істиною, що її звіщав Стефан, а тому шукали фальшивих свідків, аби його засудити. І життя Стефана закінчилося так, як життя всіх пророків, як життя Ісуса. І це, за словами Папи, повторюється в історії Церкви.

«Історія розповідає нам про багатьох людей, які були вбиті, осуджені, але були невинними: засуджені, використовуючи Боже слово проти Божого слова. Згадаймо про полювання на відьом, про святу Жанну д’Арк, про багатьох інших, які були засуджені, спалені, тому що, на думку суддів, не поводилися згідно з Божим словом. Це приклад Ісуса, Який за те, що був вірним та слухняним Отчому слову, опинився на хресті», – сказав Святіший Отець.

 

Источник: Радио Ватикана