Ставайте чемпіонами любові. Проповідь Папи Франциска з нагоди Ювілею підлітків

ANSA993808_Articolo

«З цього всі пізнають, що ви – мої учні, якщо любитимете одні одних», – ця заповідь, яку Христос залишив Своїм послідовникам, стала відправною точкою у проповіді, яку Папа Франциск виголосив під час Святої Меси з нагоди Ювілейної прощі підлітків, яка у неділю, 24 квітня 2016 р., зібрала на площі Святого Петра у Ватикані 70 тисяч хлопців і дівчат віком 13-16 років з різних кінців світу. Як і в храмах усієї Європи, також і під час цього богослужіння збиралися пожертви для потреб постраждалих від війни на сході України.

«Дорогі хлопці й дівчата, що за велику відповідальність Господь ввіряє нам сьогодні! Він каже, що люди розпізнаватимуть Ісусових учнів по тому, як вони люблять одні одних. Іншими словами, любов – це паспорт християнина, єдиний “документ”, дійсний для того, щоб нас розпізнали, як Ісусових учнів», – сказав Святіший Отець, наголошуючи на тому, що «справжній приятель Ісуса, по-суті, вирізняється конкретною любов’ю, а не такою, що витає у хмарах».

Далі Глава Католицької Церкви поділився думками про те, що означає любити. Насамперед, він ствердив: «Любити – це прекрасно, це шлях до щастя». Але любити «не є легко» та вимагає заанґажування та докладання зусиль. «Наприклад, коли ми отримуємо подарунок, – сказав він, – це вчиняє нас щасливими. Але щоб приготувати цей подарунок, великодушні особи присвятили свій час та старання, щоб його приготувати. Таким чином, щось нам даруючи, вони також подарували нам трішки себе самих, щось, чого вони зуміли себе позбавити». Тобто, «любити означає дарувати», і не лише щось матеріального, але «частинку себе: свій час, дружбу і таланти».

Святіший Отець заохотив звернути свій погляд на Ісуса, «Який є непереможним у великодушності». Ми отримуємо від Нього чимало дарів, за які слід дякувати. «Отож, хочу запитати вас: ви дякуєте щодня Господеві?» – вів далі проповідник, додаючи: «Навіть якщо ми забуваємо про це, Він ніколи не забуває щодня робити нам особливий дарунок. Мова не йде про подарунок, який можемо фізично тримати в руках та використовувати, але величніший дар, який служить для життя».

Цим подарунком, за словами Папи, є Христова «вірна дружба», якої Він «ніколи не відбере назад». Навіть якщо ми Його розчаровуємо та віддаляємося від Нього, Він не перестає любити і перебувати поруч, вірити в нас більше, ніж ми віримо в себе самих. «Такою є конкретність любові, якої нас навчає Ісус. І це дуже важливо! Тому що головною загрозою, яка стає на заваді зростання, є стан, коли всім байдуже до тебе; стає сумно, коли відчуваєш, що тебе відсунуто набік. Господь, натомість, завжди з тобою і задоволений з приводу того, що може перебувати з тобою», – наголосив проповідник.

Далі Єпископ Риму вказав на одну дуже важливу ознаку любові, якої можемо навчитися у «школі» Ісуса, Який вкладе у серця «добрий намір, яким є любити не заволодіваючи», тобто, «любити людей, не бажаючи панувати над ними, але залишаючи їх вільними». «У дійсності, завжди існує тенденція забруднити любов інстинктивними сподіваннями заволодіти, “посідати” те, що нам подобається. Але це – це егоїзм. Також споживацька культура посилює ці тенденції. Але будь-яка річ, коли її занадто притиснути, псується, ламається. Тоді залишаємося розчарованими, з порожнечею всередині», – зауважив Папа, додаючи, що коли слухатимемо Господнього голосу, Він «об’явить нам таємницю лагідності», яка полягає в тому, щоб опікувати іншою особою та шанувати її.

«В цьому юному віці, – вів далі Святіший Отець, – ви відчуваєте також велике прагнення свободи. Багато-хто скаже вам, що бути вільним означає робити те, що заманеться. Але тут слід вміти сказати “ні”. Якщо ти не вмієш сказати “ні”, ти – невільник. Вільний – це той, хто здатний казати і “так”, і “ні”. Свободою не є завжди могти чинити те, що мені подобається. Це вчиняє нас замкненими, віддаленими від інших, заважає бути відкритими і щирими друзями».

Як пояснив Папа, свобода означає «могти обирати добро», вільним є той, хто, не зважаючи на труднощі, «обирає добро та шукає те, що подобається Богові». «Я вірю, що ви, молоді, не боїтеся труднощів, чи ж не так? Ви – молодці. Адже лише сміливі та рішучі рішення ведуть до здійснення найбільших мрій, тих, задля яких дійсно варто віддати життя», – сказав Наступник святого Петра, закликавши юних слухачів не вдовольнятися посередністю та «нидінням», всівшись серед зручностей.

«Не довіряйте тим, які відволікають вас від справжнього багатства, яким є ви самі, кажучи, що життя є прекрасним лише тоді, коли маємо багато речей. Не довіряйте тим, які намагаються спонукати вас вірити в те, що ви вартуєте більше тоді, коли прикидаєтеся сильними, як кіногерої, чи коли носите наймодніший одяг. Ваше щастя не має ціни і не продається, це не “додаток”, який завантажуємо на смартфон», – наголосив Святіший Отець.

Далі Папа звернув увагу на те, що оскільки «любов є вільним даром того, хто має відкрите серця», вона є також «прекрасною відповідальністю», що триває все життя, «щоденним заанґажуванням» людини, «яка вміє здійснювати великі мрії!». «О, біда з тою молоддю, яка не вміє, яка не відважується мріяти. Якщо молода особа у вашому віці нездатна мріяти, то вона вже відправилися на пенсію», – додав він.

Наступник святого Петра наголосив, що «любов не є солодкою поезією», але «життєвим рішенням, яке слід здійснити», вона зростає не тоді, коли про неї говоримо, але коли «живемо нею». Допомогою для зростання в любові є приклад Ісуса, Який «дає нам Себе Самого під час Святої Меси та дарує нам прощення і мир в сповідальниці». Саме там «вчимося приймати Його любов, засвоювати її та віддавати світові».

«А коли любити здається занадто обтяжливим, коли важко сказати “ні” тому, що є помилковим, споглядайте на хрест Ісуса, пригортайте Його та не відпускайте Його руки, яка провадить вас до вишнього та підводить з упадків», – вів далі Святіший Отець, зазначивши, що ми постійно падаємо, бо ми «слабкі та грішники». Але існує Ісусова рука, яка нас підводить. Він хоче «бачити нас на ногах». Падіння не є проблемою, важливо не залишатися на землі та завжди підводитися.

«Я знаю, – підсумував Папа, – що ви здатні до жестів великої дружби й доброти. Таким чином, ви покликані будувати майбутнє разом з іншими, але ніколи проти когось. Проти когось неможливо будувати, це називається “руйнуванням”. Ви чинитимете прекрасні речі, якщо вже відтепер до цього готуватиметеся, повноцінно переживаючи цей свій вік, багатий дарами, не боячись труднощів. Поводьтеся, як спортивні чемпіони, які досягають мети, щодня смиренно та виснажливо тренуючись. Нехай вашою щоденною програмою будуть діла милосердя: з ентузіазмом вправляйтеся в них, щоб стати чемпіонами життя, чемпіонами любові».

Наприкінці богослуження Папа вручив представникам підлітків «місійні» хрести, як знак заанґажування у звіщення Доброї Новини серед своїх ровесників.

 

Источник: Радио Ватикана